Kinezjologia
Czym jest kinezjologia?
Zaczynając od wyjaśnienia etymologii kinezjologia powstała ze słów: kinezio – ruch, logos – nauka. Zajmuje się ona ruchem – czyli pracą mięśni, ale również ruchem pożywienia, powietrza, płynów w ciele (krew, limfa itd.) oraz przepływem myśli, emocji oraz energii w organizmie.
Łączy w sobie wiedzę medycyny akademickiej z medycyną Dalekiego Wschodu. Czerpie wiedzę z chemii, biologii, fizyki, neurologii, psychologii, socjologii oraz naturopatii, medycyny chińskiej i ajurwedy. Wspomaga dzięki temu organizm jak najpełniej w powrocie do zdrowia (równowagi).
Zakłada ona, że zdrowie jest tożsame z równowagą na każdej z trzech płaszczyzn człowieka:
- fizycznej i biochemicznej – mięśnie, ścięgna, organy, biochemia – hormony, enzymy, mikroelementy (jak witaminy czy minerały)
- emocjonalnej – emocje aktualne, przewlekłe, uwięzione w ciele, traumy emocjonalne, przekonania
- energetycznej (duchowej) – system kanałów energetycznych (meridiany); centra energetyczne (czakry)
Natomiast choroba jest postrzegana jako przewlekłe lub intensywne zaburzenie tej równowagi. Każdy ból tak samo, jak każda mało przyjemna emocja (typu smutek, gniew, żal, itd.), jest informacją od naszego ciała, która ma na celu zwrócić naszą uwagę np. kiedy mamy alergie pokarmowe na naszej skórze mogą pojawić się np. czerwone plamy, krosty, opuchlizna, świąd. Te rzeczy występujące na skórze są właśnie informacją o tym, że np. nasz żołądek lub inna część układu pokarmowego nie funkcjonuje dobrze (np. na skutek jakiejś substancji) i właśnie to, co pojawia się na skórze, świadczy o stanie jednego z naszych wewnętrznych organów.
Test nerwowo-mięśniowy
Dzieje się tak, ponieważ cały organizm – ciało, narządy, układy, psychika, mózg, myśli oraz system energetyczny – są jednością, która ze sobą współpracuje. Każdy mięsień jest funkcjonalnie połączony z narządami, funkcjami fizjologicznymi, meridianami, czakrami, emocjami. Dlatego w kinezjologii mięśnie, a właściwie ich pobudzenie nerwowe stanowią „miernik”, który pokazuje, gdzie w organizmie występuje blokada, a następnie w jaki sposób ją uregulować, aby organizm wrócił do równowagi. To właśnie nazywa się testem mięśniowym / testem nerwowo-mięśniowym.
Kinezjologia jest wykorzystywana w krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Stanach zjednoczonych, Niemczech, Francji, Rosji, Kanadzie. Korzystają z niej specjaliści (tacy jak: lekarze, rehabilitanci, terapeuci, dietetycy lub masażyści) oraz osoby, które pomagają sobie i bliskim w powrocie do zdrowia.
Rada na stres
Głównym czynnikiem powodującym blokady w organizmie, które mogą dalej powodować bóle lub złe samopoczucie jest stres. O stresie mówimy wtedy, kiedy dana sytuacja/rzecz jest dla organizmu zbyt wymagająca i nie ma on zasobów w danej chwili, żeby sobie z nią poradzić. Takim stresem może być śmierć bliskiej osoby, ale również jakaś napięta sytuacja w pracy czy życiu rodzinnym. Dla małego 3-letniego dziecka może to być nawet upuszczenie lodów na ziemie.
Mówiąc o zasobach mam na myśli np. nasz poziom nawodnienia, jakość snu i jedzenia oraz ogólny stan energii w organizmie, a także nasz poziom rozwoju – dojrzałości, emocjonalności czy fizyczny rozwój ciała oraz mózgu. Dla każdej osoby w różnych momentach stres mogą wywoływać różne rzeczy, a porównując dziecko i osobę dorosłą otrzymamy jeszcze większe spektrum możliwości.
Ponadto stresorem nie są tylko wydarzenia. Stresor może być odebrany przez każdy z naszych zmysłów. Może nim być np. jakiś zapach, substancja, widok czegoś/kogoś, dotknięcie lub usłyszenie czegoś.
Dla mózgu stresem jest również nadmiar informacji, bodźców zewnętrznych, których nie jest w stanie przetworzyć, chemia w pożywieniu i kosmetykach, niewystarczająca ilość snu, przemęczenie, metale ciężkie w powietrzu, a nawet negatywny przekaz płynący z mediów. Wszystko to odciska piętno na naszym organizmie, choć w krótkiej perspektywie możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.
Dzieje się tak, dlatego, że nasz mózg, kiedy zauważa rozumiane przez niego zagrożenie, skupia wszystkie siły organizmu na przetrwaniu i przezwyciężeniu niebezpieczeństwa. Blokuje wtedy dopływ energii do systemów, które nie są zaangażowane w „walkę lub ucieczkę” – np. układu pokarmowego.
W procesie kinezjologicznym dzięki wykorzystaniu wiedzy na temat organizmu człowieka i współpracujących układów w jego ciele, możemy dzięki testowi mięśniowemu zlokalizować miejsce w ciele, świadomości i podświadomości, w którym jest stres.
W ciele każdego z nas jest wiedza potrzebna do uzdrowienia.
Zapisz się na sesje terapeutyczną
Podczas sesji indywidualnie dobieram metody terapii w zależności od klienta oraz jego potrzeb. Sesja trwa od 1-1,5 h w zależności od potrzeb i zasobów Twojego organizmu.
Inwestycja w sesję terapeutyczną wynosi 140 zł.
Rozliczyć się można gotówką, blikiem na numer telefonu 668282643 lub przelewem na konto 85 1160 2202 0000 0005 9833 8633 🙂
Skontaktuj się!
Jeśli poszukujesz w Opolu osoby, która stosuje kinezjologię w swojej pracy, to serdecznie zachęcam do skorzystania z moich usług 😉
Skontaktuj się ze mną, aby umówić się na sesję w Opolu i odkryć, w jaki sposób ta metoda może wesprzeć Twoją drogę do samouzdrawiania.
👣 Stacja końcowa: ZDROWOSTAN